Puhkuselt tagasi / kilde Euroopa Kodanike Foorumilt

Vahepeal on Euroopa blogi olnud väikesel puhkusel, aga tänase päevaga kuulutame välja meie uue aja alguse.
Ja algatuseks meenutan Tallinna lähedal Laulasmaal toimunud Euroopa Kodanike Foorumit, kus Eesti inimesed olid kokku kutsutud, et arutada Euroopa probleemide üle.
Inimesed foorumisse valiti juhuvaliku teel.

Kujutage ette, et heliseb teie telefon ja öeldakse: “Teie olete välja valitud esindama Eesti kodanikke, kas te oleksite nõus tulema ja kolm päeva arutama, kohalesõit, hotell, söök ja jook on prii?”
Loomulikult arvasid paljud valitud alguses, et tegu on naljaga.
Siis proovis osa inimesi enda asemel naabrimeest või vanaisa saata – “Nemad teavad asju paremini kui mina.” Aga ei. Reeglite järgi sai valitud inimene otsustada kas ei või jah, mitte aga enda asemel kedagi nö targemat delegeerida. Igaüks meist on täpselt nii tark, nagu on, ja igaühel peaks olema võrdne õigus asjade arengusse sõna sekka öelda. Kui ta loobus oma õigusest, siis valis arvuti andmebaasist uue inimese, et anda talle võimalus – “Tee oma hääl kuuldavaks!” oli kogu foorumi motoks.
Nii nägi Laulasmaal spaa konverentsisaalis päris kirjut seltskonda, kogunenud ringidesse oma moderaatorite ümber. 60 juhuvalikuga leitud inimest. Hilisteismelistest pensionärideni (kõige vanem osavõtnu oli 81aastane), maalt ja linnast, erinevatest Eesti nurkadest, madalama ja kõrgema haridusega, suurema ja väiksema jutuga. Mõni neist oli juba mitu nädalat varem hakanud tegema kodutööd ja saabus arutelule näiteks internetist välja trükitud paberipakiga. Mõni oli lihtsalt vait ja ütles “Ma ei oska öelda”, kui rühma moderaator üritas talle sõna anda.
…Aga ma arvan, et ka see on vastus. Ka “Ma ei oska öelda” inimeselt, kellele on võimalus antud oma tsitaat Brüsselisse saata. See on aus vastus, kui ta tõepoolest ei oska öelda. Või mis?

Kogu foorumite sarja (mis toimus järjestikkustel nädalavahetustel kõigis 27s Liidu liikmesmaas) finantseerisid erinevad sõltumatud fondid. Avatud Eesti Fondi juht Mall Hellam ütles oma avasõnas: „Te olete valitud osaliseks ühes suures eksperimendis.” Niisugust suvaliste inimeste poolt kokku valitud foorumit Eestis eriti ei tunta (esimene voor inimesi käis Brüsselis sellesama foorumi raames arutamas eelmisel sügisel, sellest kirjutas Kadri meie blogi kõige esimeses postituses.) Näiteks Inglismaal on selline kodanike foorum ja inimeste kaasamine laialt kasutatav vorm avalikuks aruteluks – on proovitud nii juhuvalimit kui ka vabatahtlike inimeste kokkukutsumist.

Mõni tund pärast avasõnavõtte tunni pärast avanes foorumiruumes huvitav pilt. Inimesed olid oma laudade juurde tekitanud spontaansed teaetetahvlid ja sinna oli üles riputatud sõnumeid: igaüks võis kirjutada üles niipalju erinevaid valupunkte, soove, küsimusi, kui ta tahtis. Teemaks: „Euroopa aastal 2020.”
Teadetetehvlitele pandud silte vaadates ja inimeste vaidlusi kuulates mõtlesin põgusalt… Kas sellest aitab, kui me oskame rohujuure (ehk juhuvalikuga leitud inimeste) tasandil need probleemid kirja panna? Kas Hiina vanasõna „kaasa mind ja ma mõistan” on siin rakendatud? Kirja saavad siin küll pandud soovid ja probleemid, aga nende lahendamise tee on okkaline ja väga paljud ei saa sellest aru. Iga rahasumma, mis kusagile pandud, on kusagilt võetud ja kellelegi andmata jäetud. Korraga ei saa tahta madalamaid makse ja rohkem lasteaedasid ja viite aastat emapalka, või saab?
Aga kodanike foorumi mõte ilmselt ei peagi olema kodanikele valitsemine selgeks teha. Pigem oli nende kahe päeva mõte sõeluda välja neid ettepanekuid, probleeme, valupunkte, mis inimestel hingel. Et anda need valitsejatele edasi.
Kuigi Mall Hellam ütles oma avasõnavõtus kenasti, et „Euroopa Liit on üks suur jututuba ja pole ühtset valitsehat, me kõik oleme optsustajad”, on selge, et keegi ikkagi peab valitsema.
Ja vähemasti saavad nad teada, mida 60 tavalist inimest täna Laulasmaal mõtlevad.

Teadetetahvlitelt märkmepaberitelt võis lugeda igasuguseid mõtteid. Kogu temaatika oli jagatud kolme erinevasse valdkonda.
– Esiteks, perekond ja sotsiaalne heaolu:
„Igal aastal tuleb Tallinnas avada 20 uut lasteaeda.”
„Igale vanaemale vähemalt 4 lapselast.”
„Arstiabi tuleb teha sama kättesaadavaks nagu oli vene ajal.”
„Emapalk kestku viis aastat.”
„Üksikemad saagu üksikema palka!”
„Suurpere alaku tänapäeval alates teisest lapsest.”
„Igasse peresse vähemalt kolm last!” (see, et erinevate inimeste soovid on vastuolus, oli modetaarorite poolt soositud ja lausa julgustatud)
„Perepuhkus igale perele välismaal!” ja muud.

– Teiseks, energeetika- ja keskkonnateemad:
„Uskumatu, miks meil pole tuumajaama?”
„Hoidkem Eestit tuumajaama eest!”
„Valimised võtku rohelised.”
„Mereäärsed alad tuuleenergiale üle!”
“Lasteaiast ülikoolini keskkonnaõpetus kohustuslikuks õppeaineks!”

„Soovin elada Euroopas, mis ei impordi energiat mite mingisugusel kujul.”
„Mis energiat hakkame kasutama nafta ja gaasi asemel?”

– Ja kolmandaks, Euroopa Liidu roll maailmas ja immigratsiooniteemad:
„Kuidas on muutunud eestlaste IQ seoses rahvuste segunemistega?”
„Eesti kagupiirile tuleb ehitada müür, et takistada illegaalseid sissetulejaid tulevikus!”
„Miks minu lapselaps on must?”

Sama päeva õhtul käib teadetetahvlite juures sagimine ja vaidlus. Eesmärk on kõik spontaanselt kirja pandu nüüd ära liigitada väljapakutud ideid ja anda leitud kategooriatele nimetus.
Järgmisel päeval jätkub teemade prioritiseerimine. Igal osalejal on 15 häält, see on nagu raha, millega ta saab midagi osta (mõnda teemat toetada) ja midagi peab ta, nagu elus ikka, ostmata (toetamata) jätma.

Vahepeal toimuvad aga saaliseinal suurel ekraanil ühendused teiste kohtadega, kus täpselt samal nädalavahetusel on täpselt sama üritus. Tervist, Iirimaa, Bulgaarias, Tšehhi, Sloveenia!
Põgusalt vahetatakse infot oma arutelude kohta, tundub, et kõik neli foorumit mõtleb enamvähem samas suunas.
Toimuvad ka mõned mitte just ehk sisulised, aga samas foorumirahvast elavdavad küsitlused. Kuhu tahaksid teised foorumikülastajad sõita, kui valida on nelja riigi vahel? Võitjaks tuli… ikka iirimaa.
–.
Ümarate laudade taga toimunud vaidlused lähevad üksvahe päris kuumaks. On ka inimesi, kes esimesel õhtul ütlevad “Ma ei oska arvata”, aga nüüd juba oskavad. Igasse teemasse on kaasatud ka eksperdid.
Aga nagu paljud arutelud, kipuvad ka need jääma seisu, kus kaks osapoolt ei leia lõpuni ühist keelt. Kas tuumajaamad on “head või halvad”? Kas meie eesmärk peaks olema lõpptarbijale võimalikult odavat kütust toota või seda võimalikult loodussõbralikult teha? Kas energiat tootvad tuulikud tapaks palju linde ja kas peaks need seetõttu ehitamata jätma?… Mida teha – ja kas see üldse on probleem – , kui türklased või venelased tahavad Eestisse kolida? Kas tuua sisse võõrtöölisi lihtsatele ametitele? Kas takistada – ja kuidas ometi? – oma töömeeste ära Läänede-Euroopasse pagemist? Kuidas eestlased alkoholitõvest lahti saada? Kas geiabielud tuleks lubada või mitte? Kas kehtestada lastetusmaks või on see alandav ja diskrimineerib neile, kes ei saa lapsi? Aga kuidas teha vahet neil, kes ei saa lapsi ja kes ei taha lapsi – kas maksustada mõlemad?
Ja nii edasi…


Vaidluspäevade lõpuks on sõnastatud seisukohad. Neid saab lugeda aadressil http://www.european-citizens-consultations.eu/9.0.html#c416
Ja mitte ainult Eesti foorumi seisukohad on seal üleval (nii eesti kui ka inglise keeles), ka kõigi ülejäänud 26 foorumi tulemused on seal rahvale ja valitsejatele lugemiseks.

Advertisements

4 Responses to “Puhkuselt tagasi / kilde Euroopa Kodanike Foorumilt”


 1. 1 eppppp 10.04 2007, 11:21

  Seda ka, et mina seoses kiire elu ja muude töödega asun selle blogi nö toimetaja ametist ära, hakkan tavaliseks blogijaks, kes siin ikka kirjutab. Aga uus toimetaja on Hanna Hiiesalu, ma saadan ka kõigi teiste siinsete blogijate kontaktid ja võimalikud teemad talle edasi.

 2. 2 kaur 20.04 2007, 8:48

  Uus toimetaja võiks alustada sellest, et paneb artiklitele autorid juurde. Tore lugu see foorumi-jutt, aga kes kirjutas? – pole aimugi.

 3. 3 eppppp 25.04 2007, 13:59

  Ups, panin juurde. Minu lugu.

 4. 4 vonoauthots 7.11 2008, 12:19

  Писака толковый чувак


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s
ECC Logo

ECC Logo
Advertisements

%d bloggers like this: