Tervisekindlustus Saksamaal – kas Eestis on parem?

Seekord kirjutan tervisekindlustusest Saksamaal. See on siin trikiga: kui algul tundub, et kõik makstakse kinni, siis hiljem selgub, et päris nii see pole.

Saksamaal on kindlustatud kõik elanikud, kuna see on kohustuslik (umbes 85% elanikonnast on kindlustatud riikliku haigekassa poolt). Kui sa oled töötu, siis maksab sotsiaalamet su tervisekindlustust. Kui sa oled enne töötuks jäämist olnud privaathaigekassas ja see on tunduvalt kallim kui riiklik (mida pakub sotsiaalamet), siis pead sa oma haigekassat vahetama. Kui see on enamvähem sama hinnaga, siis võid enda omasse edasi jääda riik maksab ka selle kinni.

Kumb on kasulikum, kas riiklik- või privaathaigekassa?

Kui peres töötab ainult üks täiskasvanu ja ta on kindlustatud riikliku haigekassa poolt, siis on automaatselt kindlustatud ka tema abikaasa ja laps(ed). Laps(ed) on alati, kuni 18nda eluaastani kindlustatud, olgu vanemad abielus või mitte. Kuid kindlustus tuleb seljuhul töötava vanema poolt.
Kui vanemad on lahutatud, siis on võimalik nii last kui ka lahutatud naist mehe kaudu kindlustada, seda juhul, kui naine ei tööta, aga kasvatab last (lapsi).

Privaathaigekassas maksaks ta kuus tunduvalt vähem, kuid samas peaksid naine ja laps(ed) olema eraldi kindlustatud, mis tähendab, et lõppkokkuvõttes muutuks asi kallimaks.

Privaathaigekassas on ka suurem valikuvõimalus, mille eest sa tahad maksta ja mille eest mitte. Õpilastele on üldjuhul täiesti omad paketid ja need on ka odavamad (100-300 eurot, see oleneb vanusest ja lepingust). Kõige odavam on privaatkindlustus aga meditsiinitudengitele, nemad maksavad ainult 50 euro ringis kuus (oleneb firmast).

Vahe kahe erineva haigekassa vahel on veel ka selles, et kui riikliku haigekasssa kuumaks sõltub sinu sissetulekust (töötav inimene maksab oma brutosissetulekust 7%, teise 7% maksab juurde töökoht), siis privaathaigekassa põhineb sellel, kui vana sa oled, mis soost sa oled, kas sa oled suitsetaja või mittesuitsetaja – ühesõnaga, sinu riskifaktoritel, kui tõenäoliselt sa haigeks võid jääda.
Näiteks naiste ja suitsetajate kindlustus on märksa kallim meeste ja mittesuitsetajate omast.

Operatsioonide eest, nagu pimesool, sapikivid, maksavad kindlustused. Riiklik maksab operatsiooni täies ulatuses kinni, olenemata summast (ise pead maksma vaid niipalju, et haiglas olles pead ise 10 eurot päevas voodikoha eest maksma, kuid maksimaalselt 28 päeva eest, peale seda maksab haigekassa). Privaatne kindlustus maksab aga, olenevalt lepingust. Kui oled valinud lepingusse punkti “voodikoha maks”, siis oled sa selle eest kindlustusele maksnud ja kindlustus maksab selle sinu eest kinni, kui sa seda valinud ei ole, siis kindlustus seda ei maksa jne.
Privaathaigekassas on sul võimalik kindlustada ka oma kassi, koera ja/või hobust :)
Riiklik haigekassa

Riikliku haigekassa liikmena tuleb sul maksta kord kvartalis 10 eurot teenustasu, aga see tähendab, et võid iga päev minna arstile, kuhu aga soovid, alates kõrvaarstist kuni nõelravini. Kui hambaarsti kontrollis selgub, et su hambad on korras, saad oma 10 eurot kohe tagasi.

Kuid järjekorrad, mis arsti ukse tagas seista/istuda tuleb, ei ole meeldivad, need võivad Saksamaal venida tundidesse… Kui sa oled üks neist, kellele lihtsalt meeldib arsti juures käia, end kontrollimas lasta, on see muidugi tore, lugeda kõikvõimalikke ajakirju arstikabineti ukse taga ja luua sõprussidemeid, arutada erinevate haiguste üle, aga…
Kui sa oled tõsiselt haige ja vajad arsti selleks, et ta sulle retsepti kirjutaks, siis ajab see ootamine hulluks. Siinkandis ei ole mõeldavgi see, et sa helistad: “Ma käisin (üleeile, eelmisel nädalal, eelmisel kuul) teie juures ja mul oleks vaja retsepti või selle pikendust. Ma tuleks läbi, kas saaksin selle kohe kätte?” Ei, ei saa. Kui tahad arsti juurde, siis mine järjekorda.

Eestis elades helistasin näiteks õele, mitte isegi arstile, ja rääkisin, et retseptiravim hakkab otsa saama. Ta lõi mu nime arvutisse (ka siin oleks see võimalik, sest kui ma kord arstil olen käinud, oma 10 eurot maksnud, siis kantakse mind andmebaasi) ja palus pealelõunal uuele retseptile järgi tulla.

Privaathaigekassa

Kui sa oled kindlustatud privaathaigekassas, siis esmalt pead sa kõik arved, k. a teenustasu ise maksma, kuid kui saadad arve oma kindlustusele, saad sa raha tagasi. Lisaks on võimalus teha arstiga kokkuleppe, et ta annab sulle arve, sa saadad selle oma kindlustusele ja kui raha saad, siis maksad. Raha “kontrollimine” ja sinu arvele laekumine võtab aega umbes 4 nädalat.
Kes ja kui palju maksab ravimite eest?

Riiklikuhaigekassa liikmena maksad sa üldjuhul 10% ravimihinnast ise, aga minimaalselt 5 ja maksimaalselt 10 eurot.

Privaathaigekassas oleneb see lepingust, kui palju nad sinu ravimitest kinni maksavad. Nagu öeldud, pead esmalt kõik ise kinni maksma. Samas oleneb see ka ravimist ja ei ole välistatud, et arst annab sulle ravimeid tasuta – kui tal on parasjagu arstikapis näidistooteid, mis sinu haiguse ravimiseks sobivad.
Kõige kasulikum on privaatkindlustus noortele, vallalistele ja tervetele, sest seal maksavad nad kuus vähem, kui riiklik kindlustus on. Ning – privaatkindlustuse puhul ei pea sa arstile minnes järjekorras seisma!

Isiklik kogemus

Isiklikult olen käinud Saksamaal vaid korra arsti juures ning seda ka siis, kui kolmenädalane külmetus üldse järgi ei andnud. Ma olin üks neist väljavalitutest, kelle jaoks avati ravimikapp ja anti näidiskarp antibiootikume, mille eest ma sentigi maksma ei pidanud.
Retseptiravimeid ostan alati Eestist kaasa, näiteks rasestumisvastased plaastrid on Saksamaal pea poole kallimad kui Eestis.
Miks mind arsti juurde ei tõmba –  just need venivad järjekorrad. Oma vesise nina, kinnise köha ja palavikuga mitu tundi ukse taga passida ei ole eriti meeldiv.

Advertisements

4 Responses to “Tervisekindlustus Saksamaal – kas Eestis on parem?”


 1. 1 andry 22.01 2007, 6:31

  Armas Mari-Leen

  Hästi oled kirjutama hakanud, objektiivseks ja kiretumaks muutunud. Sobib sulle.

  Kas privaathaigekassas saaks ka oma kubemetäid ära kindlustada. Või elevandi (Käisin äsja Borati filmi vaatamas, sealt need riivatud naljad)

 2. 2 eppppp 22.01 2007, 21:30

  Aga kuidas need privaathaigekassa inimesed ilma järjekorrata arsti juurde saavad? Kas arstid on needsamad?

  Muide, ma arvan, et maailma kohutavaim tervisekindlustuse süsteem(itus) on USAs. Kui sellest kirjutama hakkan, siis võin kiruma jäädagi. Siin kah erakindlustused ja kõik tahavad muidugi rikkaks saada, paljud pisikesed neist on ka võltsid (lõpetavad eksistentsi, kui piisavalt raha on käes ja kui esimestel kindlustatutelt suured arved tulema hakkavad… Üks mu tuttav siin langes selle ohvriks)
  Ja võid ka suures erafirmas olla kindlustatud, aga ikka tekivad alalõpmata jamad, et kindlustus ei taha su probleemi katta. Lepingud on vastikult kavalasti juristide poolt koostatud

  jnejne.

 3. 3 Mari-Leen 22.01 2007, 23:48

  Andry – siin ei saa ju nii, nagu ma vanasti. Ja lisaks kõigele muule on mul maailma parim toimetaja ja nõu andja :)

  Epp – arstid on samad, aga kui sa oled privaatkindlustusest, siis seda küsitakse, kui sa endale aega kinni paned ja saad alati eelisjärjekorras.. isegi kui nimekiri on pikk, pannakse sind sinna vahele, kuhu sulle sobib – sest sina maksad!

 4. 4 Kohvimari 20.08 2007, 21:52

  See, kui kaua arsti ukse taga ootama peab, söltub ikka piirkonnast ja arstist ka. Ma olen mitmel pool Saksas elanud. Nt peab mönes kohas silmaarsti juurde aja 1-2 kuud ette kinni panema ja tükk aega ukse taga ootama, teise juurde (teises linnas) saad nädala pärast aja ja ukse taga ootama ka üldse ei pea.

  Hambaravi kvaliteet on Saksas igatahes palju parem, kui Eestis. Ma küll enam vabatahtlikult oma Eesti hambaarsti juurde ei läheks.

  Ja Saksas on lastele kuni 18 aastani arstiabi (visiiditasu 10 eur ka ei pea maksma) ja ravimid tasuta. Olen lapsega nii Eestis kui Saksas haiglas olnud ja pean ütlema, et Saksa arstid on palju viisakamad ja vastutulelikumad.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s
ECC Logo

ECC Logo
Advertisements

%d bloggers like this: