Kas teab seadus, mis on headus? 2. osa

Eelmises osas: niisiis, mees, kellest sai Eestis õpetaja, asus tööle Rootsi.
Mitte aga pedagoogina – õpetajatöö oli end ammendanud. Mitte ka spioonina või sutenöörina, ehkki oleks vist põnev kogemus olnud. Aga mis spioon mina oma kõrge kasvuga, ah?

I

Pean pisut rääkima õpetajaks olemisest Eestis. Isiklikust kogemusest, kuivalt, konspektiivselt, ma väga ei üldista, oo sõbralik lugeja, aga teelusika võrra ikka üldistan.

Kõigepealt, mulle endale ei meeldinud koolis üldse käia. Jube igav oli, esimesed kaheksa aastat olin tõrjutu, nohik olin ka, kehkatundi minekule eelistanuksin ma näiteks viibimist Titanicul enne selle suudlust jäise mäega. Ühesõnaga kool  võrdusmärk ämbritäis okset. 

Õpetajana võtsin oma kreedoks: lastel ei tohi olla igav. Lastel ei tohi olla paha.
See viis mind kokkupuutesse mitmete alternatiivpedagoogikatega, neid oli tõesti päris mitu, aitasin ise ühte neist Eestis välja töötada.

Mu õpsiametit läbis üks kummaline punane lõng. Jäme nagu köis.. Aasta lõpul ootas mind üldjuhul selline kõnelus.
Kooli direktor: Teate, me siin juhtiva kollektiiviga arutlesime,  mida te järgmisel sügisel teha kavatsete?”
Mina: (mõtlen) No kus ma tean. Elan edasi. (Ütlen nagu pioneer) Innukalt edasi töötada.
Direktor: Teate, õpetaja see-ja-see tuleb dekreedist tagasi. (Esimeses koolis).
Teate, te selline loominguline, teile sobiks ajakirjanikutöö? (Teises koolis)
Teate, me pakume teile stipendiumi enesetäiendamiseks terve järgmise aasta jooksul (Kolmandas koolis)
Kuulge, te olete tore mees küll ja tark ka, aga sügisel ärge tööle tulge! (Neljandas koolis).

Kusjuures lapsed nutsid, mitte massiliselt ja kooris, aga nii mõnedki, kui kuulsid, et ma sügisel enam ei õpeta.

Ah et mis kõige sellel Euroopa teemaga tegemist? Kannata, oo lahke lugeja, on tegemist, on.
Ma kavatsen kõik ausalt ära rääkida, ainult et mu jutt keerleb siia-sinna nagu lõbus kevadine solgioja. Mu armas sõber ja blogipäälik Epp on veidi mures mu segase kirjutamise pärast. Aga ausalt, tean, kuhu välja tahan jõuda. Ikka Euroopasse ja iseendasse ka, nagu tõeline vanaaegne nooreestlane.

Rootsisse kolimise ajaks oli mul niisiis õpetajana arenguring täis saanud. Päevakooli ma enam ei kippunud, leidsin, et ju ma siis olen pedagoogiline dissident, mis ma ronin sinna, kust mind nagunii piljardipallina välja lüüakse. Olin õpetanud algklasse, keskkooli, vahepealseid, pidanud loenguid kahes ülikoolis, õpetanud täiskasvanuid, pensionäre… Kõikidest inimsortidest oli minu pagasis puudu vaid puuetega inimesed, lasteaialapsed ja kriminaalid. (Praeguse seisuga on lünk täitmata vaid viimases valdkonnas. Ja tore ehk ongi, et ma pole pidanud vangidele koolitunde läbi viima. Õpetamine on nimelt vastastikune protsess, jumal teab, mis nemad mulle oleks selgeks õpetanud!)

II

Puuetega inimestega töötamise kogemuse ma sain – Euroopas, sealsamas Rootsi kuningriigis.

Kohtasin seal Euroopa kuningriigis, mis 200 aastat sõjata elanud, tumma 28 aastast autisti nimega Erik Rosenquist.
Hooldasin teda ligemale kaks aastat. Temast sai mu jaoks minu elu üks suuremaid õpetajaid.

Ehkki mina olin palga ja paberite järgi Eriku hooldaja, võin nüüd öelda, et hoopis Erik tegi mind terveks.

Erik nimelt sundis mind endaga sõtta astuma.
III

Erikuga sain tuttavaks nii… (Nüüd jõuame taas härja sarvehaaramise ulatusse. Ehkki, veel ei julge lubada, et sest kohe kõvasti kinni raban.)

Väide: Euroopa inimmaastik on palju rõõmsameelsem ja kirevam ja tolerantsem ja huvipakkuvam kui Eesti oma. Selle põhjuseks on muu seas ka Euroopa kirevam, paljutahulisem ja tolerantsem haridusmaastik.

Tõestus: kogu järgnev jutt.

Stockholmi külje all, nii pool tundi autosõitu või kolmveerand rongis, asub maakond, mille keskuseks väike linnake nimega Järna. Ütleme Keila mõõtu või Elva või Otepää moodi. Maakond nagu maakond ikka. Svenssonid elavad seal. Muretud, hakkamasaavad, enesekindlad.

Nende seas torkavad aga silma teistest veidi erinevad ilmakodanikud.

Istub seesugune näiteks rongis ja loeb paksu sinises soliidses kalingurköites raamatut. Pealkiri umbes midagi sellist „Teispoolne mõtlemine meie igapäevases praktikas.” Tema naaber omakorda tudeerib teost „Inimese ingellik olemus.” Või „Meie sisemine rauk ja välimine laps?”

Mis vennikesed nood säherdused on? Kenad, puhtad, tagasihoidlikud nii riietelt kui käitumiselt. Ei laula tänavanurkadel hare-hare, ei tõsta linna keskväljakul megafoni suu juurde, et kisada:” Põrgus sina mädaned, kui pattu sina teed.”
(Ehkki, Stockholmi keskplatsil on täiesti olemas kitarri saatel “Jeesus-Jeesus” kõõrutavad tädikesed, kelle väljaveninud sokiservadki on suusõnalist inimarmastust täis. Ise kihisevad pattudest nagu koerad kirpudest. Kümme meetrit eemal irvitavad punkarid, õllepudel näpus. See kirev inimmaastik taas.)

Need inimesed seal rongis on antroposoofid. Ma ei tea, milliseid emotsioone, reaktsioone, spasme või tõmblusi tekitab teis sõna antroposoofid. Kui tekitab. Tõstsite käed rõõmsalt taeva poole? Kulm läheb kortsu? Käed-jalad hakkavad värisema? Rõõmust või vihast?
Eestis, vähemalt netikommentaarides, pritsitakse enamasti tuld ja tõrvapappi. Ja seda enamasti nende poolt, kes asjast suurt midagi ei tea.

Mina antroposoof ei ole, aga natuke kokkupuutumist on mul nende inimestega olnud, tunnen paljusid Waldorf-kooli lapsi nii Eestis, Rootsis, Soomes kui ka mujal maailmas, tunnen paljusid rõõmsameelseid ja innukaid õpse. Ja mind nende särasilmne naeratus ja süsteemne jutt veenab mitmeski asjas.

Tean ka Waldorf-koole, mis on jamad, see selleks.
Vahepeale, rosinaks kuiva saia sisse, üks pooleldi anekdoot.

Olla nii, et Rootsimaa kuningas Carl Gustav XVI ise olla antroposoofia vastu sümpaatiat tundnud.
Ühel päeval võttis tema endale naise, terve ilmarahvas sai nende pulma pealt piiluda. Eesti rahvas ka, Soome TV-d vaadates ja kohvivee lürpimise saatel. Ehk mõni lugeja isegi mäletab. Minul küll on slime ees kuninganna Sylvia pruudikleidi slepp, Mu meelest oli see poolteise kilomeetri pikkune.

 Ja sündis neile siis imearmas tütreke, põsk kui õun, juus kui eebenipuu ja nahk kui lumi. Printsess Victoria nimeks pandi tal.

Kui tulevane kuninganna seitsmeseks sai, pannud isa Carl Gustav ja ema Silvia lapse Waldorf kooli.

Mitte kauaks. Väikesed probleemid tekkisid.
Koos Victoriaga viibisid esimeses klassis kaks tugevat mustas ülikonnas onu. Poisid vahtisid neid tunni ajal märksa suurema lugupidamisega kui õpetajat klassi ees.

Vahetunni ajal nuiasid Victoria klassivennad Pär ja Pelle:” Onu, näita püssi.”
„Kui te ilusti viisakalt “palun” ütlete,” vastasid onud.
„Palun,” tegid poisid.
Rootsi mehed on teatavasti lapsesõbralikud. Enamasti ka leidnud omale töökoha‚ mida armastavad. Uhkusega tõmbas üks onu kaenla alt kabuurist välja oma Sig Saueri ja teine püksivärvli vahelt oma mini Uzi.
„Onud, kui siia vajutada, kas siis tuleb pauk?” päris Pelle vaimustunult.
Onud noogutasid.
„Kui ma ilusti viisakalt palun, kas ma tohin vajutada?” küsis Pär.

…Stopp, juba ammu algas kirjanduslik fantaasia. Aga tõekübe on olemas, seal alguse pool.

Mulle meeldib ka ette kujutada lastevanemate koosolekuid Victoria klassis. Kuidas klassijuhataja tahaks Victoria emale ütelda, et teie tütar, ta oli täna nii üleannetu… Aga hästi ei julge nagu… Kuidas sa teed kuningannale noom-noom.

Carl Gustav aga – kui nüüd tõsijutu juurde tagasi keerata – kas kinkis või rentis või müüs väga odavalt antroposoofilistele kommuunidele Järna ümbruskonnas asuvad tohutud maa-alad.

Kuidas see täpselt oli, et rentis või mud või…. Kes seda teab enam, aga teate mis. Helistage ise Carl Gustavile ja küsige ta käest.

Mida need antroposoofilised kommuunid endast kujutavad?
Näiteks üks neist asub Vårdingeby külakeses. Seal on mitu majakest ja igas majakeses mitu hullukest. Sellised, kes koogutavad ja tatistavad ja püksi teevad. Ääretult sümpaatsed tegelased muide.
Lisaks on seal mitu majakest, kus mitu teistmoodi hullukest. Muidu nagu normaalsed, aga on nõus nende esimeste hullukestega koos elama. Nende pepusid pühkima, neil mähmeid ja hügieenisidemeid vahetama, neid söötma, magama panema, jalutama.

Muide, eelpool loetletud tegevused pole ei kerged ega rasked. Kõik, kes oma laste tagumikku kasinud, no mis seal siis ikka, eks ole. Aga teate, teise täiskasvanuga on asi hoopis keerulisem. Teise täsikasvanud inimese sitt lõhnab, kuidas ma ütleks – kurjakuulutavalt ja vaenulikult.

Ja samas on see kuidagi kristlik akt, see teise inimese tagumikupühkimine. Asuaõna, siinkohal ma ei tee nalja.

Seal on ka suur majake, milles asub rahvaülikool: maaliateljee, skulptuuristuudio, muusikaklass. Õue peal söövad lambad rohtu. Suur kiigeplats. Järv.
Ja ümmargune tempel, kus teenistusel käivad nii esimesed kui ka teised hullud.

Tõlgime eesti keelde: Maarja küla.
Aga tõlgime rootsi keelde tagasi. Neid Maarja külasid on seal maakonnas kümneid.

Vägev, ah! Või mis?

“Ärapanijat” teate, Oja Petsi. Vaat Oja Pets käis seal külas ühel suvel, suvitas ja vaatas, kuidas tema õde seal töötab. Ta on ühes Eesti Päevalehe loos oma muljeid kergelt jaganud. Ei mingit ärapanemist olnud selles loos.
IV

Sellessamas Vårdingeby külas töötavad mitmed ja mitmed eestlased. Mainin seda seoses plaanitud meedikute streigiga, mille käigus on õhku kippunud küsimus, et kas õpetajad ka näiteks suudaksid streigiga ähvardades midagi saavutada.

Ja kas nad saaksid mõjutada ühiskonda, minnes Eestist ära välismaale tööle?
Mõnedki arvajad on õlgu kehitanud, et vaevalt küll, õpetajad ei saa teise keele või kultuuri sees hakkama või kui, siis ehk lasteaiakasvatajad… Sest mis keelt lasteaias nüüd nii väga vaja oleks. Tutu tutu ja pluti pluti ja ninnu nännu. (See arvamus on totaalselt vale, aga pole siinse loo teema.)

Minu kogemus näitab, et õpetajad saavad teises riigis ja keeles kenasti hakkama. Pane või kümme hüüumärki, kui see vaid kedagi veenaks.
Tean viite inimest, kes on asunud tööle Rootsi või Iirimaale aastateks. See töö, kui ta ka pole seotud traditsioonilise õpetamisega, on igatahes, noh, ütleme laias laastus „inimese kantseldamine”. Aga on ka õpetajaid.

Ja suvisel vaheajal töötajaid tunnen lausa massiliselt. Lähemalt ja kaugemalt oma suhtlusringist.
Kogu selle mu tänase kirjutise mõte on järgmine: kui keegi ärgas ja liikumishimuline eesti õpetaja on tüdinenud virelemast selle sitase palga peal, mis poob tema inimlikku ja õpetajalikku olemust nagu timukasilmus, jätke oma kontakt (andry.ervald@mail.ee) ja ma annan omakorda teile kontakte vastu. Kust äkki isegi leiate selle, mida otsite… Piimajõed ja pudrumäed ja šokolaadikaevandused ja selle puu ka, mille otsas raha kasvab.

Hää küll, viskame tiba musta huumorit kah sekka.
Tunnistan üles; tegelikult olen sutenöör.

Täpsemalt sellest, mis ma Vårdingeby külas Erikult ja teistelt õppisin, siis järgmisel korral.

Advertisements

23 Responses to “Kas teab seadus, mis on headus? 2. osa”


 1. 1 Heler 19.01 2007, 17:06

  Aga kus Eestis need ülejäänud autistid ja “ullikesed” on, kui meil ainult üks Maarja küla on?

 2. 2 andry 19.01 2007, 21:22

  Armas Heleri

  Hea küsimus.

  Ma ei julge sada prossa kindel olla, aga arvan, et ülejäänusid peidetakse- Jõuan muide selleni kusagil järgmises või ülejärgmises osas.

 3. 3 notsu 19.01 2007, 22:01

  Osa on näiteks Imastu Koolkodus.

 4. 4 andry 20.01 2007, 6:56

  Armas Notsu

  Ma ei tea Imastu Koolkodust midagi.
  Aga ma tean ka kohti, kus puuetega inimesed on nagu kaltsud. Töötasin peale Rootsit näiteks Tallinna Eriinternaatkoolis, tulin sealt peale teist kuud tagurpidi välja.

  Kuna seal kanti inimesi maha.

  No nii jube oli, raisk, sa ei kujuta ette, Notsuke. Või ma ei tea, äkki kujutad ka.

  Aga aitäh arvamast.

 5. 5 liisi 20.01 2007, 11:23

  ma olen ka sinu tundides käinud, aitäh

 6. 6 kaja 26.01 2007, 14:24

  Tere.

  Enne Maarja küla oli Eestis Pahkla Tugikodu, praeguse nimega Pahkla Camphilli küla. Sel kevadel saab see 15 aastaseks. Päris püksitegijaid seal küll pole, aga oma eluga hakkamasaamisega omapäi nad toime ei tuleks. Minu jaoks oli elamus, kui sinna 15 aastat tagasi elama asunud down tüdruk mängis ca 10 aasta pärast NOODIST pilli. Muidugi mitte igat lugi, ikka sellist, mida mitu kuud harjutatud :) Aga kui ta koperdas, siis näitas õpetaja talle NOODIST kätte koha, kust edasi mängida. Ja diagnoos on neil ju “õppimisvõimetu”. Tehakse ka Eestis sellist tööd, aga ilma suure kärata. Vaata ka http://www.pahklack.ee/

 7. 7 Jonas 25.03 2013, 3:15

  Hello everybody, here every person is sharing these know-how,
  so it’s nice to read this weblog, and I used to pay a visit this website daily.

 8. 8 Бланк Скачать 6.04 2013, 9:43

  Hi, its nice article concerning media print, we all be familiar with media is a wonderful source
  of information.

 9. 9 Jesse 27.06 2013, 1:03

  Marvelous, what a blog it is! This weblog provides valuable facts to us, keep
  it up.

 10. 10 Green Coffee Burn weight Loss 20.07 2013, 8:56

  If you desire to obtain a great deal from this piece of
  writing then you have to apply these methods to your won webpage.

 11. 11 No2 Extreme Rush Muscle Supplement 21.09 2013, 17:04

  Hi, I log on to your blogs like every week. Your humoristic style is awesome, keep it up!

 12. 12 Anti Aging Serum 21.09 2013, 18:04

  I am really loving the theme/design of your web site.
  Do you ever run into any internet browser compatibility issues?
  A couple of my blog audience have complained about my site not operating correctly in Explorer but looks great in Safari.
  Do you have any tips to help fix this problem?

 13. 13 where can i buy gold 16.10 2013, 19:02

  Hello to all, as I am genuinely keen of reading this webpage’s post to be updated on a regular basis.
  It includes pleasant material.

 14. 14 www.projektydomow.edu.pl 9.12 2013, 20:06

  This website was… how do I say it? Relevant!! Finally I’ve found something which
  helped me. Cheers!

 15. 15 Jerry 29.12 2013, 9:07

  Hey I know this is off topic but I was wondering if
  you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter
  updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have
  some experience with something like this. Please let me know
  if you run into anything. I truly enjoy reading your
  blog and I look forward to your new updates.

 16. 16 malabunetwork.com 2.03 2014, 0:17

  I think this is among the most vital info for me.
  And i am glad reading your article. But want to remark on few general things, The website style is great, the articles
  is really great : D. Good job, cheers

 17. 17 nZ 23.04 2014, 19:46

  In this case there is an electromagnetic induction, which flows
  among the mouse and the pad. Sometimes, the direct technique
  in advertising is also commercialist for everyone’s appreciation.

 18. 18 http://big7.chat-sex.org/ 24.06 2014, 19:20

  Hey! I know this is kind of off topic but I was wondering if
  you knew where I could find a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one?
  Thanks a lot!

 19. 19 facebook 22.07 2014, 19:50

  It’s appropriate time to make some plans for the long run and it is time to be happy.
  I have learn this put up and if I may just I
  wish to recommend you some attention-grabbing things or advice.

  Perhaps you can write subsequent articles relating to this article.
  I want to learn more things approximately it!

 20. 20 military 27.11 2014, 19:04

  Hi, after reading this remarkable paragraph i am also cheerful to share my experience here with colleagues.

 21. 21 home blog 30.08 2016, 2:00

  Hmm it looks like your website ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up
  what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to everything.
  Do you have any tips and hints for rookie blog writers? I’d definitely appreciate it.

 22. 22 funnmtb.co.uk 1.04 2017, 16:42

  whoah this blog is magnificent i love studying your
  posts. Keep up the great work! You realize, lots of persons are looking around for this information, you could aid them greatly.


 1. 1 Kas teab seadus, mis on headus? 3. osa « Euroopa. Inimeste silme läbi Tagasisideviide, 21.01 2007, 15:32

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s
ECC Logo

ECC Logo
Advertisements

%d bloggers like this: