Miljard eurot

Lugesin nädalavahetusel üht uudist, kus räägitakse lugu, et väikeses Limericki linnas, kus ma siin Iirimaal elan, hakatakse avama ühte poolakate panka.

No tegelikult on Limerick oma umbes saja tuhandese elanike arvuga, kui arvestada ka lähiümbrust, mis territoriaalselt kuulub küll maakonna alla, vist suuruselt viies linn siin saarel.

Ma isegi ei tea, kas sellel pangal on mujal Iirimaal juba uksed valla, kuid uudis sisaldas päris lahedat numbrit.

Nimelt seda, et üsna tagasihoidliku hinnangu kohaselt viivad Iirimaal töötavad poolakad aastas Poolasse üle miljardi euro. Lihtsalt saadavad kodustele, kes selle siis Poolas sirgeks löövad.

Ma ise kipun arvama, et see summa on suurem veel, sest ametlikult öeldakse Iirimaal elavat-töötavat poolakaid 200 000 ringis, kuid mõned hinnangud on olnud ka 300 000 juures.

Meie linnas peaks neid olema kümme tuhat, mis võiks ehk ollagi päris hea põhjus oma pank siin avada.

Mis muidugi tähendaks poolakate tööle võtmist ning poolakeelset teenindust.

Kusjuures, see teeninduse küsimus näibki saadava kasumi kõrval teine olulisem põhjus panga avamiseks olevat. Väga palju on poolakaid, kes lihtsalt ei oska kohalikku keelt piisavalt, et saada hakkama pangatoimingutega.

Samas uudises räägiti veel sellest, et tõenäoliselt avab meie linnas uksed poolakeelne raviasutus, kus poolakad saaksid pere- ja hambaarsti juures käia. Muidugi jälle sellepärast, et praegu lähevad hambahaiged poolakad Ryanairi odavlennuga Varssavisse, sest ei suutvat enda hädasid Iiri arstidele selgeks teha.

Päris hea uudis poolakatele, kuid veidi kehvem iirlastele. Liiga palju raha hakkab juba riigist välja minema. Raha, mis on Iirimaal teenitud.

Ausalt öeldes tahtsin ma sellest kirjutada ainult sellepärast, et miljard eurot tundus hirmus suur summa olevat. Võibolla sellepärast, et ma olen eestlane. 40 miljonilise rahvaarvuga Poola jaoks on see äkki köömes, ma ei tea.

Igatahes üritan teha nüüd ühe arvutuse.

Kui 200 000 poolakat tagasihoidliku hinnangu kohaselt saadab Poolasse miljard eurot, siis kui palju teevad seda eestlased?

Eestlasi arvatakse Iirimaal olevat miski 3000 ringis. Mida on siis umbes 66,666 korda vähem.

Seega peaks eestlased Eestisse saatma kuskil 15 miljonit eurot aastas. Mis kroonides teeb kuskil 225 miljonit krooni.

Mis Eestis sirgeks lüüakse. Ja mis on siiski tagasihoidlik hinnang.

Kes siis selle hunniku juures võidavad ja kaotavad sellest, et eestlased välismaal töötavad?

Advertisements

7 Responses to “Miljard eurot”


 1. 1 Jüri Saar 18.12 2006, 18:04

  Kõik võidavad – iirlastel saab töö tehtud, mida muidu poleks kedagi tegemas, samas kohalik ärimaastik mitmekesistub ja võimalikuks osutub turule tuua teenuseid ja tooteid, mida muidu poleks Iirimaal võimalik pakkuda või toota.

  Eestlastele võimaldab see suuremat sissetulekut kui kodus, millega on võimalik ennast nii materiaalselt kui vaimselt rikastada – nii mõnegi inimese kõrgkoolitee osutub võimalikuks just tänu kõrgemale enda või vanemate sissetulekule.

  Kindlasti on sellisest suuremast tööjõuturust valdaval enamusel mõlema riigi kodanikest märksa rohkem võita kui kaotada.

 2. 2 Margot 18.12 2006, 19:54

  Ja kes oskaks arvutada kui palju Eesti paljukiidetud majanduskasvustki mujal töötavate kaasmaalaste sissetulekust tekitatud? Kuulsin, et Eesti hambaarstid ja juuksurid pidid täistuuridel töötama just Jõulude ajal ja suvel, peamiselt koduskäimas kaasmaalasi teenindades. Rääkimata Kalevi shokolaadi kuhjadest, mis uuele kodumaale viiakse. Ning vanaks jäävatele vanematele ostetud uuest autost ja tuleviku tarbeks liisitud korterist.

 3. 3 notsu 19.12 2006, 2:16

  Kui nad Iirimaal Poola panga avavad, kas nad Iirimaale maksusid ei peagi maksma või? sama küsimus Iirimaal tegutsevate Poola hambaarstide kohta.

 4. 4 sergo iirimaal 19.12 2006, 6:42

  Ma korra mõtlesin, et äkki on selles asjas mingis mõttes kaotajateks iirlased ja Eesti ettevõtjad.
  Eesti ettevõtjate jaoks on see seltskond justkui kaotatud tööjõud ning iirlaste jaoks on tegemist suht suure hulga kaotatud rahaga. Selle raha võiks ju teoreetiliselt iirlased teenida ning Iirimaal käiku lasta.

  Ma ei saa sellest maksude küsimusest päris hästi aru. Kas Hansapank või Ühispank maksavad Eesti riigile maksusid?

  Mis aga hambaarste puutub, siis see on päris tore küsimus.
  Ma olen näiteks enda kohta aru saanud, et kui ma Iirimaal töötanud alla poole aasta, siis ma pean maksud maksma Eestisse. Või vähemalt pean ma maksuametile numbreid näitama ja nad siis otsustavad. Ma ei tea, kas Poolas on samamoodi.
  Aga kui Eesti hambaarst näiteks käiks iga nädalavahetus kaks päeva Iirimaal hambaid ravimas, siis viibiks ta aasta jooksul Iirimaal natuke üle saja päeva, mis minu arusaamise järgi tähendaks, et tulumaks läheks Eestisse.

  Keegi targem võiks nüüd aidata.

 5. 5 notsu 21.12 2006, 23:17

  Ma ei tea üldse, kuidas pangad maksusid maksavad ja lootsin, et äkki keegi teine teab. Eestis on selle ettevõtlustulu maksustamisega ju niikuinii teistmoodi kui mujal Euroopas. Aga mõte oli selles, et kui võõrtööjõud kohapeal makse maksab, ei ole sellel vastuvõtjariigil häda midagi.

 6. 6 Emigrant 27.12 2006, 16:15

  Lisaks vòimalikule omakeelsele pangateenindusele on ehk vòimalik pakkuda ylekandeid tiba vàiksema raha eest kui ntx Western Union. WU koorib kuskil 10-15% (olenevalt summast).Kuna peamiselt immigrandid saadavad pidevalt tillukesi summasid (panganduse mòttes), siis ka loomulik, et mòni emamaa pank pyiab neid sààsta ylemaksmise eest (ja samal ajal ise kasumit teenida). Hispaaniast meenub et kas Caixa vòi Bancaja pakkus emamaale raha saatmist tasuta, mis on mòistagi kòige òigem lahendus ainult et pangakonto avamine vòib mònel pool olla pisut keeruline kui ei ole kohalikku ID-kaarti (mis tavaliselt tàhendab, et ei ole regulaarset ja lepinguga tòòd).

 7. 7 ardo 10.05 2009, 14:16

  tegelikult on asi nii et idee poolest on EU nagu üks riik ning pole ju vahet missuguses riigi otsas sa oma raha sirgeks lööd. majandus on kõik omavahel seotud ning mida rikkamaks eestlased/poolakad saavad seda vähem on vajadust muudes riikides töötada


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s
ECC Logo

ECC Logo
Advertisements

%d bloggers like this: