Euroopa hindab Valgevene opositsiooni pingutusi

Euroopa Liit on võtnud südameasjaks demokraatia edendamise terves maailmas. Nii annab Euroopa Parlament totalitaarsete režiimide vastu seisvatele kodanikuühiskonna aktivistidele välja Sahharovi auhinda, mille sel aastal pälvis Valgevene opositsiooniliider Aleksandr Milinkevitš.  

50 000 euro suurusest preemiarahast on mõõtmatult olulisem poliitiline signaal, mille säärane otsus saatis rahvusvahelisele üldsusele.

Miks Milinkevitš, aga mitte näiteks mari rahvusest inimõiguslane Vladimir Kozlov või Kolumbias narkokaubanduse ja korruptsiooniga võitlev Ingrid Betancourt? Usun, et oleks kohatu pidada nende saavutusi vähem oluliseks, ent Aleksandr Milinkevitši poolt on vägagi kõnekas asjaolu – ta võitleb demokraatliku režiimi kehtestamise eest autoritaarses riigis, mis omab Euroopa Liiduga 1050 kilomeetrit ühist piiri ning on üks EL naabruspoliitika sihtriike.

2003. aastal alustatud Euroopa Liidu naabruspoliitika on suunatud kolmele riikide grupile: Põhja-Aafrika riigid, Lääne-Balkan ja Ida-Euroopa riigid. Kahe viimase puhul peetakse muuhulgas silmas ka võimaliku tulevase liikmelisuse perspektiivi, arvestades nende geograafilist ja kultuurilist lähedust. Kümnekonna aasta pärast poleks sugugi võimatu demokratiseerunud Ukraina ja Valgevenega liitumisläbirääkimiste alustamine.

Selle suunas liikumisel on praegu ilmseks takistuseks Lukašenka režiim Valgevenes. Euroopa Liidu naabruspoliitika strateegias on säte, mis võimaldab Valgevenel saada osa nimetatud poliitika hüvedest ainult juhul, kui seal tuleb võimule demokraatlik valitsus ning viiakse läbi vabad ja õiglased valimised. Selle aasta kevadel toimunud presidendivalimised olid küll kõike muud kui seda, ent just opositsiooni jõuline tegevus oli see, mis tõmbas mõneks ajaks kogu vaba maailma tähelepanu Valgevenes valitsevale olukorrale.

Jätkuvalt seisab Aleksandr Milinkevitši ja tema kaasvõitlejate ees tohutult keeruline ülesanne – kukutada Lukašenka autoritaarne valitsus, mis rahvast hirmutades ja demokraatliku opositsiooni represseerides võimu külge klammerdub. Sahharovi auhind näitab kõigile vabaduse vastastele, et Milinkevitš ei ole selles võitluses üksi – teda toetab kogu, mis esindab 25 Euroopa Liidu liikmesriiki ja enam kui 456 miljonit inimest.

Ameerika Ühendriigid on siiani hädas ühe „külma sõja” jäänukiga, nende vahetus läheduses kiratseva Kuubaga. Meie, eurooplased, ei tohi lasta Valgevenel kujuneda oma Kuubaks. Iga toetusavaldus, olgu see auhind Valgevene opositsioonipoliitikule või abi sealsele demokraatlikule opositsioonile, on selles võitluses hinnatud.

Sahharovi auhind on oluline rahvusvaheline tunnustusavaldus, kuid avaldan lootust, et sellele järgnevad veelgi mõjukamad avaldused ning teravam surve Valgevene võimudele. Meie jätkuvate ühiste pingutuste tulemusena võime ehk mõnekümne aasta pärast istuda ka selle riigi esindajatega võrdsetena ühise laua taga ning vaadata seal täna valitsevale korrale tagasi kui õudusunenäole, millest Valgevene rahvas suutis viimaks ärgata.

Nii nagu Sahharov suutis omal ajal võimsast totalitarismi propagandast ennast välja nihutada, nii on ka Milinkevitši teod ennast ületavad. Loodan, et Valgevene vabanemine on sama loomulik käik nagu Nõukogude Liidu surm.

Advertisements

4 Responses to “Euroopa hindab Valgevene opositsiooni pingutusi”


 1. 1 Liisa 17.12 2006, 20:54

  Sahharovi ahind on loomulikult oluline poliitiline signaal ja Valgevene opositsioon on maailmas väga nähtav. Piirist piirini on Valgevene ka Eestist ju alla 160 kilomeetri. Edukaks rezhiimimuutuseks on ükskõik kus vaja lisaks toetusele väljast ka tugevat, kõikjal nähtavat ja organiseerunud opositsiooniliikumist ja informeritut ning muutustele avatud elanikkonda. Silver, millal võiks Sinu arvates Valgevenes see aeg kätte jõuda?

 2. 2 Jüri Saar 18.12 2006, 0:55

  Mis poliitiline signaal on Euroopa Parlamendi kodanikeühendustele antav auhind??! Tegu on täiesti marginaalse nähtusega, millest ei vaevu kirjutama isegi suuremad ajalehed. Pigem on see enda südametunnistusest puhtaks ostmine sisulisema tegevuse asemel.

  Europarlamendil pole mingit võimu ega võimalust mõjutada Valgevenet ja kahjuks jutust üksi ei piisa. See 50 000 eurot on nagu kerjuse mõnitamine – reaalse toetuse ja abi asemel hoopis mingi lohutusauhind.

  Milline on Euroopa Liidu naabruspoliitika – kust võib selle kohta pikemalt lugeda? EL’il pole muud poliitikat kui kaasamine EL’i või EL’ist välja jätmine. Ülejäänud on liikmesriikide enda otsustada ja seda sageli läbi kahepoolsete suhete.

 3. 3 Silver Meikar 19.12 2006, 13:36

  Jüri Saarele vastas kenasti juba Liisa:
  Liisa // Dec 17th 2006 at 20:54
  Sahharovi ahind on loomulikult oluline poliitiline signaal ja Valgevene opositsioon on maailmas väga nähtav.

  Mina ei ole nõus, et Sahharovi auhind oleks täiesti marginaalne. See on üks tugev poliitiline toetus Valgevene opositsioonile paljude teiste kõrval.

  Valgevene teema on olnud päevakorras paljudes liikmesriikides ning paljud on astunud väga konkreetseid samme Valgevene võimude vastu. Näiteks võib tuua valitseva klanni Euroopasse sisenemise piirangud, samuti tagakiustaud tudengitele õppimisvõimaluste loomise.

  Jüri Saare kombel virisemine ei viiks kuhugi. Mul on hea meel, et 15 aastat tagasi aitasid meid meie Euroopa naabrid ja ka USA. Nende toetus oli suureks abiks iseseisvuse taastamisel ning nüüd vajab Valgevene meie abi vaba riigi tekkimisel.

  Ning nendele, kes arvavad, et Valgevenes on tore elu, olen valmis korraldama kohtumise Eestisse põgenenud Valgevene noore aktivisti ja hea sõbra Paveliga. Juba põhjused, mille eest taheti ta neljaks aastaks vangi panna, peaksid olema piisavalt heaks tõestuseks, et Lukashenka režiim on inimvaenulik.

 4. 4 Jüri Saar 20.12 2006, 0:07

  Minu ema on valgevenelane ja minu tädi, onu (koos enda perekondadega) ja vanaema elavad seal siiani. Nende jaoks on Sahharovi auhind sama hästi kui nähtmatu ning nemad ei näe, et Euroopa Lukashenkale mingit survet avaldaks. Ei käinud Lukashenka ega ta klann varem Euroopas ja ei tunne nad sellest ka tulevikus puudust, eriti kui Moskva on sedavõrd lähedal.

  Jah, Valgevene opositsioon vajab meie abi aga mitte väikeseid rahalisi lohtusuauhindu. Seda on vähe ja selle esile tõstmine mingi suure saavutusena tundub mul kentsakas. Euroopas puudub poliitiline tahe Valgevenega tõsisemalt tegeleda ja ega keegi tõsiselt ei mõtlegi sellele. Pigem jagatakse vahel mõni auhind, öeldaks kuri sõna ja patsutatakse üksteisel rahulolevalt õlale.

  On naiivne arvata, et minu tegvus piirdub siin kommentaaride kirjutamisega – ma lihtsalt ei näe mingit vajadust nende reklaamimiseks. Sa võid minu kommentaari virisemiseks kutsuda, kuid minule teeb muret, et sellist triviaalsust serveeritakse mingi suure saavutusena. Sa kirjutad, et “tugev” ja “olulne” poliitiline signaal ehk selgitad, milles see väljendub niimoodi, et mul on seda ka vanaemale võimalik selgitada? Äkki on mul midagi jäänud märkamata.

  Faktiks jääb, et Euroopa Parlament on sisuliselt jõuetu midagi ette võtma ja suuremate Euroopa riikide huvid on seotud pigem Venemaa energia kui Valgevene demokraatiaga, mille nimel ollaks nii mõnegi koha pealt valmis silm kinni pigistama.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s
ECC Logo

ECC Logo
Advertisements

%d bloggers like this: