Kui USA aevastab, saab Euroopa köha?

See vana ütlus tuli mulle meelde, kui sattusin äsja Ameerika uudistekanali ette ja nägin üsna hüsteerilist saatelõiku langevatest kinnisvarahindadest. Saatelõik oli muidugi USA-keskne, ei esitanud keegi seal küsimust sellest, kui kiiresti jõuab langevate hindade trend Euroopasse…

Siinkohal annan kiire ülevaate sellest, mis võib olla Euroopa tulevik võibolla aasta, kahe-kolme, aga võibolla juba poole aasta pärast. Teisisõnu, annan ülevaate USA kinnisvaraturul toimunust.

Kui viimased kakskümmend aastat oli toimunud aina turu tõus, siis peatus saabus sel kevadel. Augustis saabus murdepunkt – hinnad hakkasid langema ja see on toimunud järjest iga kuu kuni tänaseni. Ja – „Hinnalanguse põhi on veel kaugel,” väidetakse mitmete allikate poolt. Näiteks majandusekspert Joel Naroff: Turul on palju suuri maju, mille languse potentsiaal on suur. Ja siis, kui langustrend kunagi läbi saab, peavad ostjad hakkama uskuma, et langus on läbi. aga enne seda nad ootavad.

Nii et pärast teatud seisakut saab turg jälle elavneda ja tõusma hakata… Positiivsed eksperdid ennustavad, et viie aasta pärast negatiivsed aga, et kahekümne aasta pärast.

 

Samas võiks kõike seda praegu nimetada veel lihtsalt hüsteeriaks, millele suuri numbreid tõestuseks panna pole. Aga trend on üle kogu riigi kindlalt jälgitav. Näiteks USA läänerannikul on müüdud sel aastal 19% vähem maju kui eelmisel aastal, samas hinnalangus on olnud keskmiselt vaid 1%. Selle kohta iseloomustavad eksperdid, et enamik sealseid müüjaid on praegu ootseisundis ega suuda uskuda, et nad peaksid hinda langetama…

Keskmiselt on majade hinnad USAs aga aastaga langenud 3,5%. Kõige suurem langus on siin, kus mina hetkel elan: Washington DC-New Yorgi-Bostoni joonel, ligi 6%.

 Ja majanduseksperdid ennustavad, et uue aasta keskmiseks hinnalanguseks riigis saab 10%…

Lugesin äsja ajakirjast “Time” soovitust neile täiskasvanud laste vanematele, nö “tühja pesa pidajatele”, kes tahavad maja väiksema vastu vahetada: kiirustage! Kuigi kaotate hinnast igasuguse kinnisvaraga, on hinnalangus väiksem odavama maja puhul.

Ajakirjast “US News and World Report” lugesin aga ennustust selle kohta, mismoodi toimuv kinnisvarakriis mõjutab tööturgu – sellega on otseselt seotud iga kümnes töötav ameeriklane, sest varasema kümnendi kinnisvarabuumi tõttu aina tekkis juurde kinnisvara- ja laenumaaklereid, samuti ehitusarendajaid ja nende töövõtjaid… Kõige hullemini on tabanud tööpuuduse trend Floridat, kus varem oli kõige kuumem buum ja tervelt üks viiendik töökohtadest oli seotud kinnisvaraga.

 

Kui siia juurde arvestada veel see statistika, et mitte ealeski varem pole ameeriklastel olnud niivõrd suuri krediitkaardi- ja hüpoteegivõlgasid kui praegu, siis on lugu päris kurb, et mitte öelda, tõsise majanduskriisi eelne…

 

Tagasi tulles mu postituse pealkirja ehk ütluse juurde: kui USA aevastab, saab Euroopa köha… Mis toimub Euroopa kinnisvaratutul? Kas ostjad on juba Ameerika uudiste taustal tagasi ooterezhiimi tõmbunud? Või jätkub Euroopas veel reibas tõus? Sellest lubas peagi ülevaatliku postituse teha Margot Roose, aga arvamusi võib muidugi juba siia selle postituse sabasse jätta.

Advertisements

3 Responses to “Kui USA aevastab, saab Euroopa köha?”


 1. 1 Jüri Saar 6.12 2006, 12:58

  Kipun arvama, et Euroopa kinnisvaraturg pole juba tõsise reguleerimise pärast sama tundlik erinevatele muutustele. Ehitada on keerulisem ja kallim ning sellepärast ei avaldu muutused kinnisvara turul eriti teravalt.

  Lisaks sellele on EL jaotatav kahte üldisemasse piirkonda: vana ja uus. Vana all pean silmas Ida-Euroopat, kus ehituskvaliteet oli raudeesriide taga üpriski kõikuv ning kus üldise majanduskasvu toel üritatakse kolida soliidsemale pinnale.

  Ma ei usu, et kinnisvara hindade langusest mingit suuremat probleemi USA’s tuleb vaid meedia kaldub asja natuke üle võimendama. Tegelikult on hinnad langemas peamiselt absurdselt ülehinnatud piirkondades (suur linnad, väiksemad osariigid):

  http://www.marketwatch.com/news/story/home-prices-growing-slowest-pace/story.aspx?guid=%7B57AA7692%2D064B%2D458B%2D9EA9%2D49C24B8A9F54%7D&siteid=mktw&dist=morenews

 2. 2 Tiia 6.12 2006, 22:45

  Suvel Eestis viibides juhtusin olema seltskonnas, kus viibis kaks maaklerit – üks väitis, et kinnisvaraturg juba seisab, teine jälle punnitas silmi ja rääkis sellest, kuidas neil praktiliselt kõik müüdud… Võta siis kinni, kumb see õige oleks iseloomustamaks terve riigi seisu.

 3. 3 Eppppp 7.12 2006, 2:12

  Tiia – seda spekulatsiooni, kas seisab või ei seisa ;), seda kuuleb juba mitu aastat, aga siiani näitavad numbrid ikka, et Eestis on tõusev turg. Muidu sellel alal on palju juttu näiteks http://www.city 24.ee foorumis.

  Jüri – jah, sul õigus, hinnad langevad peamiselt ülehinnatud piirkondades. Natuke veel statistikat: kesklääne osariikides on alates 2000.aastast hinnad tõusnud vaid 35%, aga Läänerannikul, eriti Californias, 90% ja idarannikul siin DC-New York-Boston liinil 80%. Lõunaosariikides on hinnad tõusnud 70%. Ja nüüd ennustataksegi suurimat langust mõistagi sinna, kus on kõige rohkem tõusnud. Nii et kui nt Keskläänes ennustatakse languseks järgmisel aastal 4%, siis Californias 20%.

  Paralleele Eestiga võib igaüks tuua…

  Teine asi: see, kuidas mõjutab kinnisvaraturul toimuv tööturgu. Mõelge. Iga VIIES töökoht. See on päris karm. Meil omal suguvõsas hüpoteegimaakler ja kinnisvaramaakler sisuliselt tööta (suur osa sellistest ametitest on saavad palka komisjonitasuna, nii et ei saa öelda, et neid vallandatud oleks; firmad ikka toimivad, aga lihtsalt tehinguid ja sissetulekut ei ole.)


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s
ECC Logo

ECC Logo
Advertisements

%d bloggers like this: